Toabestyr

Nu har jag fixat lite inne i vårt badrum. Jag har länge tänkt göra om där inne för att få en bättre förvaring och göra det lilla rummet snyggare! När vi var hemma hos Jennie för ett tag sedan snodde jag nästan hennes idé rakt av!!! Men det ser ändå helt annorlunda ut! Jag fixade allt när ikard var på jobbet! Han blev glad när han kom hem och fick se resultatet!



Här är en före och en efter-bild!!! Vad tycker ni?! Det bästa är att förvaringen i det nya är så bra att vi har massa plats kvar!!!



Tavlorna innehåller givetvis kort som jag själv har tagit!!! Min favoritbåt, tagna på Gotland!

Idag är ingen vanlig dag....

Idag är ingen vanlig dag, för idag är det Veronicas födelsedag! Hurra! Hurra! Hurra!


Min kära elevassistent fyller år idag! Jag har nu känt Veronica i två år, men det känns som om vi alltid varit vänner! Vi fann varandra direkt! Jag minns så väl min första dag på Sjöboskolan... Vi skulle åka på Kick off och skulle träffas på en parkering utanför Erikslundsskolan. Där stod jag och funderade på vilken grupp jag skulle chansa på, när Veronica plötsligt stod framför mig och undrade om det var jag som var Helen!!! Sen pratade vi i ett under hela bussresan!!! Och på den vägen är det!

Tänk vad det gör mycket vem man jobbar med! Veronica har verkligen funnits där för mig och jag har alltid kunnat be henne om hjälp eller råd! Å visst är det härligt att vi blivit så bra vänner!!! Tur är väl det, så många gånger som jag crashat hemma hos familjen Nyberg!!!

Tack för att du finns Veronica och GRATTIS på födelsedagen!!!

Bland kanoner och gevär

I måndags var vi i Karlsborg tillsammans med Rikards föräldrar och hans syster med familj. Vi besökte Karlsborgs fästning!




Meja var också med då det blivit lite knasigt med barnvaktsplanerna... Hon charmade ALLA och Victoria och Johanna (barnen i familjen Jakobsen) lät henne knappt vara ifred någon gång!!!

Vi gick en äventyrsguidning på fästningen! Vi fick titta på en film som slutade med att fästiningen anfölls. Då började de skjuta kanoner och gevär i biosalongen... Ja, det lät faktiskt som om det var på riktigt... Guiden ropade att vi var anfallna och måste ut snabbt!!! Senare fick vi springa genom undergångarna i skyttevallen och lyssna på mer skott, personer som ropade på hjälp mm! David (äldsta barnet i familjen Jakobsen) älskade det här och ville åka hit igen med sin bästa vän!!! Victoria och Johanna var lite rädda, men Meja hon bara sov i min famn!!! Att hon inte vaknade av de där ljuden är ett under... Men vi kan alla verkligen rekommendera den här turen! Det var roligt och väldigt ingtressant!





Efter det gick vi i det betydligt mer lugna muséet! Intressant är ordet!

Kvällen avslutades med vätterkräftor och paj hemma hos Gunvor och Leif! Flickorna lekte med Meja, som var helt slut efter dagen och somnade så fort vi satte oss i bilen!

Tisdagstema

Oops är veckans tisdagstema! Just nu har jag många oops-bilder från Mejas alla gånger hon varit i farten! För en liten stund sedan hade hon ett oops-moment... Hon älskar att plocka ut allt!!! Förra veckan var det tvätten ur tvättmaskinen, kläderna ur garderoben och skorna från skostället... Nu på morgonen tömde hon papperskorgen (med enbart papper)... Så får hon en lycklig min och sen tittar hon upp på mig med sin lilla söta "oops-min"!!! Det går inte annat än skratta!!!




Senare ska jag berätta om gårdagens utflykt till Karslborg!

Alice

Idag har jag träffat Alice! Hon föddes 1 juli och är min bonus-systerdotter!!! Alice mamma är Jenny, Maritas dotter. Marita är ju min pappas sambo! Hänger ni med?!!

Alice var bedårande söt! Det är så härligt med bebisar och jag tycker det är lika fascinerande varje gång jag träffar dessa små liv! Det är så häftigt på nåt vis! Å så luktar de ju så gott!!! Alice var glad och nöjd! Kan så små bebisar le?! Hon är nog ett riktigt A-barn!!! hihihihi!!


Söta, söta Alice!

Väntar och väntar

Varje morgon när jag vaknar tittar jag ut över Vättern. De senaste veckorna har det varit ganska molnigt och sett ganska kallt ut (även om det kanke inte varit det). Då och då möts jag av en klarblå himmel och jag tänker NU! har värmen kommit tillbaka... Kanske lägger vi oss på stranden, bara för att upptäcka att vi några timmar senare får gå in igen för regnet plötsligt är över oss... Det är skönt med regn ibland på sommaren, men nu får det vara nog... Jag väntar på sol och värme och mysiga kvällar då man kan sitta ute i bara klänningen! Vem var det som önskade det här vädret?!!!!

Idag är det molnigt igen så innan jag går på en promenad blir det storstädning här hemma... Kanske inte det roligaste att göra på sin semester, men det behövs ska jag säga... Jag började igår när Meja låg och sov och nu ska jag göra resten! Skönt för jobbande Rikard att komma hem till ett skinande rent hem!!! Inte sant?!



Ha en bra dag!


Uppdatering: Dagen blev riktigt fin och jag tog en paus i städandet för en lååång lunch med pappa på piren! Efteråt åt vi mjukglass i solskenet! Väl hemma igen tog jag en promenad runt Rocksjön. Sedan dess har jag suttit på balkongen och läst. Vilken skön dag det blev!!!

Foten

Idag har jag varit hos ortopeden igen... Han berättade om den operation som kan vara ett alternativ för mig. Det är en mer omfattande operation än den jag gjorde 2002 (som inte hjälpt). Han berättade om komplikationerna och rehabiliteringen och annat som är bra att veta inför ett beslut...

Ja, detta med beslut är ju inte min grej, men jag tror nog att det är värt att försöka med den här operationen. Jag menar, jag är ju bara (JA jag säger BARA!!!) 26år och har redan väldigt ont, ja ständig värk. Sedan förra besöket hos ortopeden har jag tänkt mycket på alla saker jag inte gör längre pga min värk i foten. Listan blir ganska lång... Så det lutar åt att det blir en operation inplanerad. Det kommer att kännas dumt ock tråkigt att vara borta från jobbet, men det finns väl aldrig någon bra tid att göra en operation, så det får väl bli som det blir... Tråkigt, tråkigt... Operationer är aldrig roliga... 

 

Tisdagstema

Veckans tisdagstema är FORDON. Dagens fordon blir ett litet, litet.... Det är en Landrover gjord i plåtburkar! Gissa från vilket land? Javisst är det från Afrika!


Ikväll kommer tjejerna på lite mat och prat! Trevligt!!!

Vad är tid

Ofta funderar vi på tid. Nästan alltid säger vi att tiden springer ifrån oss. Just nu tycker jag att tiden är precis så "snabb" som den ska vara! Det känns inte som om den springer ifrån mig! Jag har fortfarande tre veckors semester kvar och sen är jag definitivt redo att börja jobba! Det ska bli riktigt roligt i höst!!! Spännande med ny klass!



Hittade iallafall det här om tid på nätet! Tyckte att det var ganska bra.


V A D  Ä R  T I D ?

  

Hur lång tid är tio år?

Fråga paret som nyligen skilt sig.  


Hur lång tid är tre år?

Fråga en nybakad student.


Hur lång tid är ett år?

Fråga eleven som måste gå om nian.


Hur lång tid är en månad?

Fråga mamman till en för tidigt född baby.


Hur lång tid är en vecka?

Fråga chefredaktören på en veckotidning.


Hur lång tid är en timme?

Fråga de förälskade som väntar på att träffas.


Hur lång tid är en minut?

Fråga den som just missade flyget, tåget eller bussen.


Hur lång tid är en sekund?

Fråga den som överlevt en olycka.


Hur lång tid är en hundradels sekund?

Fråga den som tagit silver i OS.


Tiden väntar inte på någon. Värdesätt varje ögonblick!!


Grattis mamma!

Vi sov alla över i stugan igår natt! (gårdagskvällen fortsatte kanon och var så rolig, med väldigt god mat)!!!

Idag på morgonen gick vi ner till husbilen för att sjunga för vår lilla mamma! Det är nämligen hennes födelsedag idag! Vi sjöng för full hals och överlämnade sedan en hemmagjord jordgubbstårta! Mamma blev jättglad och jag tror att hon blev lite rörd! Hon var så glad över att få avsluta sin semester med sina döttrar, svärsöner, sitt barnbarn och särbo. Det var synd att inte Jennie kunde vara med. Jag håller med henne, det var riktigt roligt! Den riktiga paketen kommer lite senare!



Grattis mamma!


Sköna sommar

Idag har vi haft en underbar avslappnande dag i Björkudden! Sofie, Henke, Meja, mamma och Janne har varit här! Senare kom även Henkes föräldrar!

Vi har gjort minsta möjliga!! Vi har solat, badat, lekt med Meja och ätit lite!!! Rikard och Henke plockade smultron som de bjöd på! MUMS!!! ÅÅÅ vad det är härligt med sommar! Tänk vad skönt att vi har denna årstid! Men samtidigt är det charmigt med de andra årstiderna så att vi får uppleva annat och även får längta till den sköna gröna sommaren!!! Men just nu vill jagha sommar lääääänge!!! (å Linda, du behöver väl inte önska regn igen.... Det stannar ju så länge).




Nu ska vi grilla och dricka lite rött vin!!! Kanske blir det ett kvällsdopp?!!

Underbar morgon

Solen skiner från en klarblå himmel! Ååå vad det är skönt! Det är en underbar morgon som indikerar på en underbar dag!!! Hoppas att ni också har det bra där ni är!

Nu blir det te (som är så gott), sedan åker vi till Björkudden! Ha en bra dag!


I väntan på rött

Vi odlar chili på vår balkong! Det är tredje året i rad nu. Men aldrig förr har de blivit så stora!!! Vi brukar torka dem efter "skörden" och använda dem som chilipulver!!! Nu väntar vi bara på att de ska bli röda!!!


Tisdagstema

Vackans tisdagstema är HJÄLPMEDEL.

I dagens samhälle har vi otroligt många hjälpmedel. Datorn och telefonen är ju hjälpmedel som de flesta använder sig mycket utav. Det finns många andra hjälpmedel som människor använder bara för att kunna göra saker som andra tar för givet.

Som de flesta vet så är jag en planerande människa som vill ha koll på det mesta och ha ordning på mina saker... För att kunna ha det krävs ett hjälpmedel som jag använder väldigt mycket både hemma och på jobbet: almanacka! Hur ska jag annars komma ihåg när jag ska göra allt som bestäms och vilken tid... Det kan ändå bli fel ibland, men oftast har jag ju koll på läget!! hihihihi!



Allsång med systrarna

Jag gillar verkligen allsång! Jag tycker det är härlig stämning, goa låtar och mysigt över lag! Så idag drog jag med mig systrarna till Gränna! I samband med SR P4 kommer det under sommaren att hållas allång i Gränna hamn med start idag! Det är kända artister och komiker som gästar!!! Idag stod inga mindre än Charlotte Perrelli, Per Fritzell, Brandur, Sten Nilsson och Camilla Wallin på programmet!!!

Vi började vår utflykt med att äta pizza på Pir Kro i hamnen i Gränna! Sedan tog vi med oss varsin stol och gick in på allsångsområdet! Då kom givetvis regnet... Men vad gör det när man har rätt kläder med sig?!!


Men strax före allsången skulle starta sprack det upp och solen tittade fram! Vi sjöng, klappade händerna, gungade och tjoade och tjimmade i härlig stämning! Regnet höll sig nästan borta under hela allsången! Kul och mysig utflykt med mina kära systrar!


Psykologi

Tittade på Nyhetsmorgon nyss. Två psykologer gästade programmet och det var väldigt intressant att höra dem prata om typiska "problem" bland kvinnor och män. En sak de sa som var väldigt roligt var att kvinnor är mycket mycket bättre på att komma ihåg vad som sagts i tex ett samtal. HA! tänkte jag då!!! Jag och Rikard har flertalet gånger haft "nej-det-var-så-här-vi-sa-diskussioner" och nu är det ju överbevisat vem som har rätt!!! Enligt psykologerna vinner alltid kvinnorna dessa diskussioner!!! Så enkelt var det!!!!

Psykologi betyder ju läran om människans beteende så min beslutsångest måste ju komma in här då... Jag vet att jag nämt det många gånger förrut, men jag kan verkligen tycka att det är jobbigt. Jag kan stå länge framför spegeln eller i en affär och "diskutera" med mig själv (än har det inte gått så långt att jag pratar med mig själv... jag tänker bara i huvudet!). Ska jag köpa den här? Nej, men jag behöver ju inte den, eller ah den kan ju vara bra att ha... Hm, den är ju så söt! ja...nej...eller.... kanske ska jag... eller varför, ja varför inte... när ka jag använda den? jo men då är det ju bra, eller?... Varje gång önskar jag att jag hade haft någon med mig som kunde hjälpa mig med mitt beslut... Rikard är bra, han säger vad han tycker!

Men igår köpte jag en klänning och där beslutade jag mig relativt fort (fast det hjälpte ju givetvis att Rikard var med!!)



Hoppas ni får en skön söndag!

Kärlek

Tog ett kort för ett tag sedan som jag inte lagt upp på bloggen än. Jag bara ÄLSKAR det här kortet! Det är så mycket kärlek i bilden! Kärleken mellan far och dotter! Kärleken mellan Mathias och Isabell! Hoppas att ni oxå tycker om den!






eller tycker ni bättre om den i svartvitt? (klicka på den för att få se större). Jag har ju sådan beslutsångest så jag kunde inte bestämma mig för vilken....


Lunch i Borås

Idag har jag åkt hela vägen till  Borås för att luncha med några av mina kära kollegor! De flesta tycker nog att det är rätt knasigt gjort att åka så långt för en lunch (fast jag var i Borås i fyra timmar)... Men det var det värt! Det var jättetrevligt att träffa Veronica, Bettan, Emelie, Linda och hennes man Magnus och deras lille Jack! Han är för söt, lille Jack (fast jag brukar kalla honom Tiger!)! Det har de gjort bra, Linda och Magnus!!!

Vi lunchade på Espresso House! Det blev en grillad kyckling sambal! Gott!!! Men nu är jag tillbaka i Jönköping igen och snart vankas det mat igen! Jag har förberett allt så det är bara att sätta in det i ugnen!


Rosariet

I förmiddags tog jag och Rikard en kort promenad upp till Rosariet. Det ligger 3-4minuter hemifrån! Där är så vackert!

Tänk dig att gå bland en massa olika rosor och även andra blommor och växter. Du ser alla vackra färger och former. Dessutom doftar det ljuvligt! I den lilla parken finns stolar och bord eller bänkar att slå sig ned vid! Vill du finns det även ett lusthus och en "gungsoffa" (två soffor och ett bord som gungar som en hängmatta.... vad heter de). Ja, miljön är underbar och det är så avslappnande att gå där! Givetvis finns även ett café med väldigt billigt fika! Idag blev det kladdkaka och jordgubbstårta!

Här är några kort:














Rosenlunds herrgård


Rikard passade på att ta lite kort med sin mobil. Här är ett på "mästerfotografen" in action!!!!


Tisdagstema

Veckans tisdagstema är SOMMAR... Jag har hela datorn full av härliga sommarkort... Jag har ju världens beslutsångest så jag tar första bästa istället som inte tidigare visats här på bloggen.... Annars får jag sitta här hela dagen...



Ha en fortsatt skön sommar!

Kändisar?!!

Glömde berätta något skoj från vår Stockholmsresa.

När vi var i gamla stan tog vi en öl (vin för mig) på ett café. Vi hade suttit där ett bra tag när en kille kom fram:

- Känner inte jag igen er?
- Joja, vi känner igen dig med.
- Ni är från Jönköping va?
- Japp! 
- Jag tror att jag känner igen er från Alcamo (en pizzeria i Jönköping)...

Och då slog det oss att det var ju Alcamokillen!!! Kanske inte så man vill vara känd... Har vi handlat en del pizzor där i våra dar eller? Alcamo ligger nära där jag och Sofie bodde innan så det var ju lätt att gå dit (särskilt på söndagar). Dessutom är killen "kär" i Henke! hihihi!! Så är det att vara "känd" i Jönköping!!!


Cykeltur på Visingsö

Idag har vi haft en supermysig dag på Visingsö! Vi tog bilen till Gränna, åkte sedan över till Visnisgö där vi hyrde två cyklar. Vi cyklade lugnt och skönt söderut mot Näs.





Längs med vägen stannade vi och tittade bland annat på södra gravfältet med 192 gravhögar......
 

...mullbärsträd som planterades på 1800-talet för att silkesmaskar skulle trivas.....



... och fin utsikt över fälten.




Vi kom så fram till Näs, där ruiner från Sveriges första kungaborg finns. Det är så otroligt vackert på Visingsö och ön är perfekt för att ta sig runt på cykel. avstånden är lagom långa!






Sedan var det dags för lunch! Vi hittade en fin stenstran där vi helt ensamma njöt av lugnet! Vi åt, pratade, vilade en stund på rygg och sedan tog Rikard ett dopp i Vättern.






Efter lunchen skulle vi cykla norrut. då hamnade vi plötsligt i en störtskur.... På några sekunder var vi genomblöta.... Men det gjorde faktiskt inget. Det var lite mysigt att cykla där i regnet (okej, inte när det smattrade så att det sved i skinnet, men sen när det lugnat ner sig lite.). Det är ju sällan man är ute i regnet så vi cyklade skrattandes vidare! Men istället för att cykla upp till Kumlaby kyrka svängde vi av och åkte direkt till hamnen. 



Vi har haft en fantastisk dag med hög MYSFAKTOR! Dagen avslutas hemma med vättersik och till efterrätt mjölkchoklad med jordgubbar i! MUMS!!! 

Uppdrag balkong

Sedan vi flyttade hit (snart 4 år sedan...) har jag tänkt göra något kul med vår balkong... Men idéerna har varit få och motivationen liten... Men i Stockholm gick vi in till (min nya favoritaffär) Afroart. Där inne kunde jag köpt ett helt nytt koncept till balkongen med stolar och allt. Men plånboken sa stopp så vi köpte en plastmatta till att börja med!

Idag infann sig motivationen och "vips!!" så var det klart! Eller iallafall nästan! Vi tog och målade våra gamla trästolar och vilken skillnad det gjorde! Vi ska fixa ett nytt bord, någon annan liten möbel att ställa våra chiliplantor på och kanske nya kuddar. Men vi tyckte nog att det blev ganska bra med de gamla kuddarna till det nya så de får ligga kvar ett tag till!!!








Vad tycker ni? Lite gladare, lite finare, lite roligare!!! Inte sant?!!

Fantastiska Stockholm

Nu är vi hemma igen efter vår lilla semester i Stockholm. Vi åkte dit med Sofie, Henke och Meja. Dagarna har varit underbara, jag tycker verkligen om Stockholm. Det är skönt att de har tagit vara på vattnet i Stockholm och byggt staden runt det. Det gör ju att man nästan alltid är nära vattnet och så är det ju så vackert! I Göteborg tex märker man ju inte av på samma sätt att vattnet är så nära. Nej, Stockholm får min röst!!!

Under dagarna som gått har vi bla lyssnat på allsång på skansen, strosat omkring inne i mysiga skansen, shoppat och tittat på hus och gränder i gamla stan, tittat på vaktavlösningen vid slottet, varit på naturhistoriska riksmuseet och cosmonova och varit uppe i kaknästornet. Utöver detta har vi ätit en massa god mat!!! Oj, oj, oj säger jag bara!!! Vartenda mål har varit en fröjd för magen!!!

Jag har säkert sagt det förrut, det är så himla roligt att vara på semester med Sofie och Henke! Vi har så otroligt roligt tillsammasn! Så det lär bli fler!













Det finns massa fler bilder, men jag nöjer mig med dessa...

RSS 2.0